Obec Francova Lhota
tel.: 571 458 237
obec@francovalhota.cz
Dnes je , 19. 8. 2019   
  O obci  Francova Lhota


Obec Francova Lhota leží v jižní části vsetínského okresu, v údolí říčky Senice, v podhůří Javorníků přímo na hranicích se Slovenskou republikou. Malebná kopcovitá a léta kultivovaná krajina je příjemným místem nejen pro život, ale i pro odpočinek. Údolní zástavba rodinných domů je lemována sady a políčky, které postupně přecházejí v udržované pastviny a louky až ke krásným a místy hlubokým lesům. Obec je díky rázu své krajiny, existence několika maloplošných chráněných území s výskytem vzácných rostlin i živočichů součástí Chráněné krajinné oblasti Beskydy. 

Údolí obce je od severu ochráněno Šerklavským hřbetem táhnoucím se západním směrem přes Pulčínské skály (Hradisko 767 m n.m.) po Ostrou horu, kde u Lomenské soutěsky pod Lidečkem končí pásmo Javorníků. Od jihu je od Lysského průsmyku oddělena nízkým hřebenem začínajícím lesem Kříb, pokračuje k nejvyššímu bodu Čubovu kopci (720 m n.m.) a končí za státní hranicí vrcholem Strčihlavou na Slovensku.

Francova Lhota je vybavena všemi důležitými institucemi a zařízeními pro život na malé dědině. V obci funguje mateřská i základní devítiletá škola, římskokatolická farnost, pošta, několik obchodů, pošta, pohostiství i restaurace. O společenské, kulturní a sportovní vyžití se stará několik velmi aktivních spolků. Obec vlastní několik sportovišť i kulturní dům.

V roce 2010 získala Francova Lhota cenu tzv. Oranžovou stuhu v krajském i celostátním kole soutěže Vesnice roku.

Počet obyvatel: 1 553 (k 1.1.2019) v tom 83 v místní části obce Pulčín
Nadmořská výška středu obce: 487 m n.m.
Katastrální výměra: 2 288 ha
Místní části: Francova Lhota, Pulčín
Nejslavnější rodák: ThDr. Štěpán Trochta, biskup litoměřický (*1905 +1974)

Okolí obce nabízí nepřebernou škálu možností pro pěší, cyklistické či běžkařské tůry. Obcí vede několik značených turistických i cykloturistických stezek (např. Hornolidečská magistrála) a nabízí i zajímavé turistické cíle, se kterými se můžete senznámit v samostatné sekci našich stránek.


Pulčín - místní část obce


Místní část obce Francova Lhota Pulčín je vzdálena od obce asi 4 km a je nejvýše položenou osadou na Valašsku. Díky nedalekým Pulčinským skalám a Národní přírodní rezervaci Pulčín - Hradisko je tato nevelká osada vyhledávaným místem pro aktivní dovolenou či výlety. Avšak díky její poloze téměř a konci světa zde lze neustále nalézt klid a pokoj spojený s krásnými výhledy na krajinu Bílých Karpat a Vizovických vrchů.

Počet obyvatel: 83 (k 1. 1. 2019)
Nadmořská výška středu osady: 680 m n.m. 
Katastrální výměra: 710 ha
Nejslavnější rodák: Karel Zavřel, operní zpěvák (*1891+1963)

 

 GeoMorava

...